Bądźcie eko!

Ekologia staje się modna. Każdy stara się być eko, kupując jedzenie z ekologicznych upraw, nosząc ekologiczne ubrania i jeżdżąc ekologicznymi samochodami. Jednak czy to wystarczy? Co tak naprawdę znaczy być eko?

Oczywiście nie można nazwać się osobą przyjazną środowisku nie segregując odpadów. Segregacja jest podstawą recyklingu, który staje się coraz bardziej potrzebny naszej planecie. Dzięki takim działaniom pomagamy w zaoszczędzeniu energii i pieniędzy potrzebnych do wytworzenia nowych produktów. Recykling ma także korzystny wpływ na wodę i powietrze, które są bardzo zanieczyszczone za sprawą wysypisk śmieci. Segregować możemy przy użyciu kolorowych worków, które wiele gmin przyznaje swoim mieszkańcom wraz z tradycyjnymi workami na śmieci. W miastach poustawiane są także kolorowe pojemniki, do których bezpłatnie można wyrzucić odpady, segregując je. Recyklingowi poddaje się szkło, aluminium, różnorodne metale i wiele innych tworzyw. Nie zapominajmy, że ponownemu przetworzeniu można poddać także baterie. Dlatego właśnie zamiast je wyrzucać do zwykłego kosza lepiej pozostawiać je w miejscach do tego przeznaczonych. Ze względu na swój skład są one niebezpieczne dla środowiska, dlatego ich segregacja jest tak ważna.

Ważnym elementem ekologicznego stylu życia jest ograniczanie energii. Prąd i woda to nie tylko zużycie pieniędzy, ale także zasobów środowiska. Jedynie całkowite wyłączenie urządzeń elektrycznych pozwala zaoszczędzić energię. Pozostawienie sprzętu w trybie czuwania nie sprawi, że nie pochłania ono prądu. Praktycznym rozwiązaniem są listwy, do których możemy podłączyć kilka urządzeń. Odłączenie tej listwy odetnie od prądu kilka sprzętów na raz. W przypadku wody kluczową rolę odgrywa prysznic, który powinniśmy brać zamiast kąpieli w wannie. Wówczas zużywamy tylko tyle wody ile nam potrzeba. Często kąpiąc się w dużej wannie lubimy napuścić dużo wody, która tak naprawdę wcale nie jest nam potrzebna. Kiedy zmywamy naczynia pamiętajmy, by nie robić tego pod bieżącą wodą. W ten sposób tracimy jej bardzo dużo. Jeśli możemy pozwolić sobie na zmywarkę, z pewnością uda nam się zaoszczędzić sporo wody. Jeżeli natomiast nie mamy takiej możliwości najlepiej napuszczać wodę do zlewu i zmywać w niej naczynia, a tylko płukać je pod bieżącą wodą. Takie proste czynności pozwolą nam na dużą oszczędność.

W codziennym życiu świetnie sprawdzają się także materiałowe torby na zakupy. Są one na szczęście coraz popularniejsze, a sklepy oferują nam ciekawe wzory, które sprawiają, że taki gadżet jest nie tylko dobry dla środowiska, ale także świetnie wygląda. Materiałowe torby to opozycja do tych foliowych, które mogą rozkładać się nawet kilkaset lat i są naprawdę szkodliwe dla środowiska.

Bycie eko to nie tylko kupowanie zdrowej żywności. To także czynności, które mają na celu pomóc całej planecie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Nie trzeba być zawziętym ekologiem, wystarczy wyrobić w sobie kilka nawyków, które pozytywnie wpłyną na nasze codzienne życie i środowisko.

1. spotkania.tsl-biznes.net.pl

Add Comment