Nowe domeny internetowe

Nowe domeny internetowe

Domena jest nazwą, która identyfikuje stronę w internecie i która po wpisaniu w przeglądarce prowadzi pod właściwy adres, pod którym się ona znajduje. Domena składa się z dwóch, a czasami może również być złożona z trzech części – nazwy głównej, końcówki i ewentualnej nazwy subdomeny. Subdomeny najczęściej prowadzą do podstron strony właściwej, choć mogą prowadzić również do stron zupełnie niezależnych, albo do różnych wersji językowych danej strony. Popularnie pod nazwą domeny rozumie się najczęściej samą jej końcówkę.

Rodzaje domen internetowych

Tradycyjne domeny dzieli się na domeny krajowe oraz domeny funkcjonalne. Domeny krajowe określają kraj, w jakim zarejestrowana jest strona. Najczęściej również informują o języku, w jakim napisane zostały znajdujące się w niej treści. Odpowiednie użycie domen krajowych, które podobne są do popularnych skrótów albo nazw własnych może przynieść jednak dodatkowe korzyści. Dla doświadczonego informatyka, przygotowującego stronę www, oczywiste jest, że wykorzystanie domen krajowych takich jak .fm (kojarzone z radiem i częstotliwością radia) i .tv (taka domena przez odbiorców skojarzona będzie z telewizją) przyniesie korzyści w postaci atrakcyjnie wyglądającego adresu strony. W rzeczywistości, domeny te oznaczają Tuvalu i Federację Mikronezji – wyspiarskie kraje na Pacyfiku.

Istnieje wiele rodzajów domen funkcjonalnych, które zasadniczo, odnoszą się do funkcji jaką pełni strona internetowa, czy wiąże ją z jakąś dziedziną działalności. Tak na przykład, popularna domena .org, oznacza strony związane z organizacjami pozarządowymi, domena gov, odnosi się z kolei do stron rządowych. Inne, najpopularniejsze tego rodzaju domeny to: .com – strony komercyjne, .net – witryny sieciowe, .edu- strony związane z instytucjami edukacyjnymi u naukowymi.

Nowe domeny

Od roku 2004 wprowadzane są nowe nazwy domen, które znacznie poszerzają możliwości informacyjnej funkcji, jaką może mieć adres strony. Lista domen, które pojawiły się od tego czasu jest bardzo długa i ciągle powstają nowe. Takie domeny mogą mieć większą długość niż tradycyjne i mogą być praktycznie dowolnym słowem. Domeny te stosowane są do zwiększenia możliwości używania podobnych nazw stron (ale różniących się właśnie końcówką), oraz dla zwiększenia ich atrakcyjności. Sama nazwa domeny może również odnosić się do treści strony. Tak na przykład, domena .photography, będąca częścią adresu strony zakładu fotograficznego pozwala na skrócenie samego adresu. Taką samą funkcję mogą pełnić domeny takie jak: .pizza, .services, czy .club oraz wiele innych.

Google a nowe domeny

Statystyki pokazują, że nazwy stron zawierające odpowiednie słowa kluczowe, dają dwukrotnie lepsze wyniki wyszukiwania niż nazwy takich słów nie zawierające. Popularnym rozwiązaniem, stało się więc używanie odpowiednio dobranych domen, do podwyższenia pozycji stron w wyszukiwaniach Google. Według przedstawicieli internetowego giganta, słowa kluczowe zawarte w końcówce adresy strony nie przynoszą takiego efektu i nie mają żadnego wpływu na wyniki wyszukiwania.

Artykuł powstał przy współpracy z hostinghouse.pl – usługodawcą świadczącym usługi hostingowe.

Add Comment