Recykling

Bycie „eko” od kilku lat jest na topie. Coraz więcej osób kupuje ekologiczne jedzenie z naturalnych upraw, rezygnuje z ubrań z prawdziwej skóry lub futer. Jednak mimo tego pędu za ekologią nie wszyscy pamiętamy o jednym z jej najważniejszych założeń- recyklingu. Każdego roku w naszym kraju wytwarzane jest kilkanaście milionów ton śmieci. Duża ich część jest wywożona na nielegalne składowiska. Tym samym niszczymy ekosystem, narażamy żyjące w ich pobliżu zwierzęta i sami zaśmiecamy nasz świat. To właśnie recykling jest rozwiązaniem problemu śmieci.

Recykling to nic innego jak ponowne wykorzystywanie zużytych już surowców. Ze starych rzeczy, który każdy ma w domu można stworzyć nowe i piękne produkty. Ponadto recykling pozwala zaoszczędzić dużo energii w procesach produkcyjnych. Co za tym idzie jest to także ogromna oszczędność pieniędzy. Często na przetwarzaniu już istniejących produktów możemy zaoszczędzić nawet 90% energii w porównaniu do wytwarzania nowych. Recyklingowi możemy poddać szkło, papier, aluminium, metale, ubrania, czy sprzęt elektroniczny. Wiele produktów posiada specjalne oznaczenia, które ułatwiają segregację. O recyklingu myśli również coraz większa część polskich miast, których mieszkańcy dostają worki do segregacji śmieci.

Recykling to nie tylko duża oszczędność energii, ale także środowiska naturalnego. Wiele nielegalnych składowisk odpadów znajduje się w łąkach lub lasach. To miejsca, w których żyje mnóstwo organizmów żywych. Bezmyślnie wyrzucone śmieci mogą wyrządzić im wiele szkody. Szkło walające się po lesie lub ostre krawędzie przedmiotów mogą uszkodzić ciała zwierząt, a nawet je zabić. Nie zapominajmy, że lasy to także miejsca rodzinnych spacerów. Tak bardzo je lubimy głównie ze względu na piękne widoki i czyste powietrze. Góry śmieci nie tylko pogarszają te miejsca od strony estetycznej, ale także sprawiają, że zapach nie przypomina lasu, a wysypisko.

Oczywiście istnieją także legalne wysypiska śmieci. Jednak takie miejsca również stwarzają duży problem dla naszego środowiska. Przede wszystkim zajmują mnóstwo miejsca, które można by lepiej wykorzystać. Wpływają także negatywnie na stan wód oraz powietrza. Takie miejsce zwiększają emisję gazów i ilość pyłu. Są także siedliskiem gryzoni, które mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób. Legalne składowiska odpadów nie tylko zajmują teren, ale potrzebują także pieniędzy. Jeśli wyrobimy w sobie nawyk segregacji, a w takie miejsca będzie trafiać mniej śmieci gminy będą mogły zaoszczędzić na ich utrzymaniu. Recykling pozwala więc uniknąć sytuacji, w których do atmosfery dostają się różne toksyczne substancje lub gdy trafiają one do wody pitnej. Zmniejsza on także efekt cieplarniany, wywołany emisją gazów takich jak dwutlenek węgla.

Segregacja śmieci nic nas nie kosztuje. W wielu miejscach możemy znaleźć kolorowe, oznakowane pojemniki, do których za darmo można wrzucić odpady. Recykling nie tylko jest dla nas darmowy, ale także przynosi wiele korzyści wymiernych dla całej planety.

1. tauron-bezpiecznajazda.pl

Add Comment