Świadomość ekologiczna wśród Polaków

Świadomość ekologiczna wśród Polaków

Jak pokazują badania, świadomość ekologiczna Polaków ciągle wzrasta, chociaż ciągle w tym temacie jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Jednak z upływem kolejnych lat coraz więcej osób deklaruje, że troska o środowisko naturalne jest czymś istotnym, o czym nie można zapominać. Co wobec tego zmienia się w postawach Polaków i czy faktycznie ekologia jest dla nich ciekawym tematem? Czy troskę o środowisko naturalne przejawiają także w swoich zachowaniach?

Śmieci, śmieci, śmieci

Na problem śmieci coraz mocniej zaczęły zwracać uwagę osoby, które mieszkają w gospodarstwach. Po pierwsze – musiały zacząć ponosić większe koszty ich wywiezienia, a po drugie – zaczęły śmieci segregować. A żeby faktycznie segregować śmieci dobrze, trzeba wiedzieć jak to robić. A skoro wiele osób prowadzi segregację śmieci na własnym podwórku – zazwyczaj wchodzi to nam w nawyk i robimy to także wszędzie tam, gdzie dadzą nam taką możliwość i znajdziemy kosze oznaczone odpowiednimi symbolami i kolorami. Pozostaje pytanie, czy segregacja jest tylko i wyłącznie efektem podwyżek cen wywozu śmieci, czy stoi za nią także i chęć troski o planetę.

A jeśli śmieci to także i te odpady wyrzucane przypadkowo na ulicach. Jeszcze lata temu nikogo nie obruszyłby widok kogoś, kto takie śmieci wyrzuca i najprawdopodobniej nie zostałby on nawet napiętnowany. Obecnie jest inaczej – zmienia się podejście do zaśmiecania miejsc publicznych, a także troska o wspólne dobro takiej właśnie przestrzeni.

Pewna rewolucja dokonała się także w temacie jednorazowych torebek foliowych. Niektórzy co prawda nadal tęsknią za czasami, kiedy można było brać je za darmo garściami, a potem od razu po przyjściu ze sklepu wyrzucać. Obecnie coraz częściej zabieramy ze sobą do sklepu torby plecione, płótniane, albo też korzystamy z toreb foliowych, ale wielorazowego użytku. Taki nawyk nie jest trudno wypracować, a naprawdę przyczynia się do mniejszego zaśmiecania planety.

Zanieczyszczenie powietrza to coraz częściej poruszany temat

Świadomość ekologiczna Polaków wzrasta także w kwestii zanieczyszczenia powietrza, a dzieje się to wskutek wielu głosów w mediach podnoszących temat smogu i bardzo złej jakości powietrza. Większa świadomość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń jest oczywiście w miastach, gdzie na bieżąco monitoruje się sytuacje i wykonuje się pomiary zanieczyszczenia powietrza. Tutaj też coraz częściej można spotkać osoby zakładające specjalne maski, które chronią przed wdychaniem powietrza przepełnionego szkodliwymi substancjami. Świadomość zanieczyszczania powietrza, na przykład poprzez złej jakości piec węglowy, w którym spala się co w ręce wpadnie jest oczywiście znacznie mniejsza na wsiach i tam, gdzie problem ten występuje w znacznie mniejszym natężeniu i jest też mniej nagłaśniany. W takich polskich miastach jak na przykład Kraków przymusowo wymienia się piece mieszkańców na bardziej ekologiczne, co być może prowadzi do wzrostu świadomości, ale często nie wynika ze świadomej i dobrowolnie podjętej decyzji.

1. Opał w Suwałkach - Centrum Opałowe

Add Comment