Dlaczego warto studiować ochronę środowiska?

Tysiące maturzystów staje każdego roku przed bardzo trudnym wyborem – wyborem kierunku studiów, któremu się poświęcą i od którego z pewnością zależała będzie ich przyszłość. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie nauki na kierunku ochrona środowiska. Czym jest i na czym polega ten kierunek studiów? Pewnie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w znaczeniu ogólnym ochrona środowiska jest niczym innym jak po prostu zespołem idei oraz środków, które zmierzają do utrzymania środowiska naturalnego w takim stanie, aby bytowanie człowieka było możliwe. Ważne jest także to, aby zapewnić ciągłość najważniejszych procesów, które zachodzą w biosferze. Jednak jeśli chodzi o kierunek studiów to tutaj definicja „ochrony środowiska” może sprawiać więcej problemów. Jest to nic innego jak dziedzina wiedzy o wszelkich zmianach, które zachodzą w środowisku przyrodniczym. Niestety największe zmiany w środowisku powoduje najczęściej sam człowiek i postęp techniczny. Podczas studiów można dowiedzieć się jak zapobiegać takim zmianom. Absolwent po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na kierunku „ochrona środowiska” będzie posiadał ogólną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych oraz technicznych. Będzie potrafił wykorzystać zasady prawne i etyczne. Oczywiście będzie potrafił przeanalizować wszelkie procesy, jakie zachodzą w przyrodzie. Absolwent takich studiów będzie także potrafił kierować się zasadami zrównoważonego rozwoju. Będzie wiedział jakie procesy technologiczne wykorzystać, aby nie zaszkodzić lub w jak najmniejszy możliwy sposób zaszkodzić środowisku naturalnemu. Oprócz tego po studiach na kierunku „ochrona środowiska” młody człowiek będzie umiał korzystać z urządzeń, które wykorzystywane są w ochronie środowiska. Będzie umiał także zidentyfikować przyczynę degradacji gleby czy też wody i innych części krajobrazu naturalnego. Kandydaci, którzy zjawiają się w dziekanacie najczęściej zadają pytanie: gdzie po takim kierunku studiów znajdę zatrudnienie? Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim absolwenci studiów na kierunku „ochrona środowiska” będą mogli pracować w państwowych jednostkach, które zajmują się właśnie tym tematem. Swoje drzwi otworzą dla ich także Parki Krajobrazowe, Instytuty Meteorologii, Zarządy Gospodarki Wodnej. Zatrudnienia będzie można także szukać w różnego rodzaju ośrodkach badawczych, fundacjach firmach, biurach planowania przestrzennego czy innych instytucja, które są w jakikolwiek związane z ochroną środowiska. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w ostatnich latach ekologiczny styl życia oraz walka ze skutkami działalności człowieka i jego niszczycielskiego wpływu na środowisko naturalne, stała się coraz popularniejsza. Dlatego kierunek ten bez wątpienia można nazwać przyszłościowym. Poszukiwani są bowiem specjaliści w tej dziedzinie. Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska proponuje także inne, pokrewne kierunki studiów, takie jak na przykład „odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami”, „inżynieria środowiskowa” czy też „inżynieria i gospodarka wodna”.

1. Podnośnik dwukolumnowy