Rolnictwo precyzyjne

Rolnictwo precyzyjne już dziś jest stosowane w dużej części gospodarstw rolnych w naszym kraju. Jednak nie każdy wie co kryje się pod tym pojęciem i dlaczego ma ono takie znaczenie dla rozwoju polskiej wsi.

Zastosowanie nowoczesnych technologii oraz potraktowanie gospodarstwa jako biznesu- właśnie tak najkrócej można opisać rolnictwo precyzyjne. Zastosowanie zasad, które pomogą w planowaniu upraw, sprzedaży plonów i ogólnie sprawią, że agrobiznes będzie działał sprawnie to podstawa. Kilkadziesiąt lat temu zasady były proste: uprawiamy i sprzedajemy- do skupu lub na targu. Wydawać by się mogło, że dziś również tak jest. W rzeczywistości młodzi rolnicy są bardziej zaangażowani w swój biznes. Dokładnie planują sposoby upraw oraz szczegółowo wybierają gatunki. Wynika to m.in. ze zmian klimatycznych, które zmuszają ich do rozsądnego zarządzania przestrzenią. Podczas zarządzania gospodarstwami rolnicy niejednokrotnie wykorzystują profesjonalne systemy informatyczne.

Nowe technologie są dziś na porządku dziennym. W końcu ciężko byłoby zarządzać wieloareałowym gospodarstwem bez maszyn. Dzięki ich wykorzystaniu można nie tylko sprawniej działać, ale także zebrać o wiele obfitsze plony. Rolnicy, którzy chcą rozpocząć swoją działalność są do tego dobrze przygotowywani. Podczas kursów dostają pakiet informacji na temat technologii, które mogą i powinni wykorzystywać u siebie.

Rolnictwo precyzyjne wydaje się być przeznaczone głównie dla wieloareałowych gospodarstw. Jednak takie przekonanie odchodzi do lamusa i nawet rolnicy, których uprawy nie są tak olbrzymie mogą pozwolić sobie na zastosowanie nowoczesnych technologii usprawniających ich pracę.

Bardzo ważną rzeczą jest doradztwo rolne. Każdy rolnik, który otwiera swój biznes powinien zostać dokładnie poinformowany o możliwościach jakie może wykorzystać. Wiedza o tym, że istnieją technologie, które pomogą mu dokładnie zaplanować produkcję, wybrać gatunki i przygotować teren z pewnością będzie przydatna na początku działalności. Nie bez znaczenia jest także pokazywanie rolnikom jak ważna jest ich praca, szczególnie w przypadku dużych gospodarstw. Jeśli odpowiednio ją zaplanują i wybiorą lepsze rozwiązania nie musi być przy tym tak ciężka.

Dziś rolnicy mają możliwość dokonania szczegółowych pomiarów na swoim terenie. Mogą dokładnie zbadać wielkość powierzchni i stale ją monitorować, sprawdzać wilgotność powietrza, stan roślin, czy właściwości gleby. Pozwala to na rozsądne zarządzanie gospodarstwem i dokładne planowanie działań z nim związanych. Dzięki zastosowaniu maszyn oraz nowoczesnych systemów można nie tylko zwiększyć plony, ale także zmniejszyć ilość własnej pracy. Współcześni rolnicy nie muszą pracować tak ciężko jak ich przodkowie. Oczywiście we wszystkim nie zastąpią ich maszyny, ale ich pomoc jest bezcenna. Przed laty nie było także możliwości tak dokładnej analizy i planowania. Dziś gospodarstwa rolne to duże biznesy, a rolnicy są przedsiębiorcami, którzy w swojej pracy powinni wykorzystywać nowoczesne technologie i dokładnie planować.

1. Ładowacz czołowy do ciągnika

Add Comment