Upcykling

O recyklingu każdy z nas słyszał już kilkaset razy. Jednak istnieje jeszcze jedno, bardzo podobne pojęcie- upcykling. Czym jest i co ma na celu?

Upcykling to nic innego jak przerabianie śmieci na produkty codziennego użytku. Niektórzy artyści wykorzystują je także do tworzenia prawdziwych dzieł sztuki. Upcykling różni się od recyklingu tym, że w tym drugim rzeczy przerabiane są na te same, np. z aluminium ze zużytej puszki robi się nową. Upcykling ma na celu ochronę środowiska, ograniczenie wydatków i nauczenie ludzi, że ciągłe kupowanie nowych produktów jest wynikiem naszych własnych kaprysów i postępującej konsumpcji.

Upcykling został wprowadzony do Polski zupełnie nieświadomie kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset lat temu. W końcu nasi przodkowie bardzo często zamiast wyrzucać zużyte przedmioty przerabiali je i wykorzystywali jako coś innego. Dziś jest on modny ze względu na wszechobecną ekologię i chęć pomocy środowisku. Jednak wcześniej też był obecny, z tym że wynikał z konieczności. Ta konieczność do dziś zmusza mieszkańców krajów trzeciego świata do ponownego wykorzystywania starych przedmiotów.

Zjawisko to ma nie tylko praktyczne zastosowanie. Upcykling jest wykorzystywany przez wielu współczesnych artystów, dla których stare zużyte rzeczy są świetnymi materiałami do tworzenia rzeźb, czy obrazów. Mają wówczas często darmowe materiały, dzięki którym mogą stworzyć coś pięknego i wyrazić ekspresję. Zużyte przedmioty są także wykorzystywane w przemyśle wnętrzarskim. Świetnym przykładem są meble z palet, czy półki z drewnianych skrzyni. Po drobnym liftingu wyglądają niezwykle efektownie, są tanie i przyjazne dla środowiska. Na dodatek świetnie wpisują się w nowoczesny minimalistyczny styl. Możemy je zrobić samodzielnie. Oczywiście jeśli dobrze poszukamy z pewnością znajdziemy również gotowe, ale ich ceny mogą być dość wygórowane w porównaniu do kosztów materiałów użytych do ich produkcji. Popularne jest także wytwarzanie biżuterii z różnych zużytych materiałów, np. filcu. Świetnym pomysłem jest także wykorzystywanie starych przedmiotów do robienia dekoracji. Ze starych pudełek można stworzyć nowe i oryginalne. Pomalowanie nieużywanej zastawy uczyni z niej oryginalne ozdoby. Rozwiązaniem, które zyskuje sympatię szczególnie wśród zagorzałych ekologów są domy budowane na zasadach upcyklingu. Do tego typu budynków wykorzystywane są materiały otrzymane ze wcześniejszych rozbiórek.

Upcykling to nie tylko modne, ale również pozytywne zjawisko. Wykorzystywanie zużytych przedmiotów pozwala zaoszczędzić pieniądze, a przy tym przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Mimo, że możemy je obserwować od lat dopiero od niedawna nadano mu nazwę i stworzono prawdziwy trend. Inspiruje artystów, pomaga ludziom w ubogich krajach i otwiera oczy pokoleniu konsumpcjonizmu. Jeśli nie chcemy masowo wyrzucać i kupować nauczmy się wykorzystywać przedmioty codziennego użytku. Z niemal wszystkiego można wykonać coś nowego. Wystarczy trochę dobrej woli, wyobraźni i kreatywności.

1. Kuchnie na wymiar - Warszawa

Add Comment