Wycieczka do lasu. Zapraszamy!

Zasady dotyczące zachowania się w lesie są nam wpajane od podstawówki. Jednak w późniejszym życiu często zapominamy się do nich stosować. Wiele błędów, które popełniamy podczas leśnych wypraw wynika także ze zwykłej niewiedzy. Jednak w dzisiejszych czasach lepiej nie pozwalać sobie na jakiekolwiek braki w tej kwestii, ponieważ mogą one skutkować mandatem. Tak więc za nieuwagę w lesie możemy słono zapłacić. Jak tego uniknąć?

Kompletną podstawą, jeśli chodzi o zasady zachowania w lesie jest nieśmiecenie. Pamiętajmy, że lasy to nie wysypiska, a coraz częściej miejsca do pieszych wędrówek i rodzinnych spacerów. Kolejny ważny zakaz dotyczy palenia ognisk. Trochę nieuwagi i niewinny ogień może przerodzić się w prawdziwy pożar. Dlatego właśnie obowiązuje zakaz mówiący o tym, że ogniska palimy w odległości nie mniejszej niż 100m od lasu.

Powszechnym zjawiskiem w polskich lasach jest złodziejstwo. Wielu ludziom wydaje się, że przecież z dobrodziejstw lasu nikt nie korzysta, leżą nieużyteczne, więc można je przygarnąć. Jednak jeśli spojrzymy na tę sprawę trochę szerzej zrozumiemy, że gdyby każdy zabierał sobie z lasu np. po jednym drzewku w szybkim czasie została by polana. Co możemy wynosić z lasu bez obaw? Runo, w którego skład wchodzą grzyby lub jagody. Pamiętajmy jednak, że zbiór tych dobrodziejstw dozwolony jest jedynie do celów prywatnych. Jeśli potrzebujemy runa w celach przemysłowych powinniśmy posiadać specjalną zgodę. Oprócz grzybów i jagód z lasu możemy zabrać także kilka szyszek, czy bukiecik kwiatów. Oczywiście jeśli kwiaty te nie są pod ochroną. Istotne tutaj jest słowo „kilka”, ponieważ jeśli zaczniemy wywozić z lasu kilogramy szyszek to staniemy się już złodziejami. Jeżeli zrobimy to bez wcześniejszej zgody nadleśnictwa możemy nawet dostać mandat. Wówczas zostaniemy oskarżeni o szkodę wywołaną na mieniu należącym do skarbu państwa. Po uzyskaniu takiej zgody od nadleśnictwa możemy zabierać nawet gałęzie. Oczywiście dotyczy to tylko tych leżących na ziemi. Pod żadnym pozorem nie wolno nam obrywać gałęzi z drzew ani krzewów w lesie.

Lasy to domy dla wielu zwierząt i ptactwa. Nie możemy niszczyć ich siedlisk ani zabierać jaj z gniazd. Nie wolno także zbierać ściółki leśnej, a nawet jej rozgarniać. Może w niej żyć wiele stworzeń, którym wtedy zaszkodzimy. Pod żadnym pozorem nie możemy przygarnąć zwierzaka z lasu. To samo tyczy się także piskląt, które zauważymy w gnieździe. Nie możemy niszczyć drzew, zrywając z nich korę lub wydobywając żywicę. Nie wolno nam również zrywać mchu ani zabierać piasku, torfu, czy żwiru.

Las to nasze wspólne dobro, z którego powinniśmy mądrze korzystać. To świetne miejsce do odpoczynku i spacerów. Mamy prawo zbierać w nim grzyby, czy zioła. Możemy podziwiać zamieszkałe tam zwierzęta i zbierać porozrzucane gałęzie. Pamiętajmy, że jeśli nie będziemy dbać o takie miejsca mogą szybko zniknąć. Wówczas nic nie zastąpi świeżego zapachu i pięknych widoków na leśnej ścieżce. Jeśli sami nie będziemy o to dbać, może zmusi do tego mandat, który może wynosić nawet…1000zł.

1. Czyszczenie posadzek przemysłowych

Add Comment