Chrońmy pszczoły!

O tym, że grozi nam wyginięcie pszczół wiadomo nie od dziś. To, że owady te są niezwykle pożyteczne również nie jest tajemnicą. W takim razie jaką dokładnie rolę odgrywają w ludzkim życiu i dlaczego tak ważna jest ich ochrona przed wyginięciem?

Pszczoły to bardzo ważne owady w naszym ekosystemie, ponieważ zapylają aż 90% roślin. Bez roślin nie moglibyśmy uzyskać dużej części pożywienia. Jest to zła wiadomość także dla tych, którzy twierdzą że przeżyją jedząc mięso. Nie zapominajmy, że wiele zwierząt to gatunki roślinożerne. Jeśli nie będzie pszczół nie będzie też roślin, a co za tym idzie wyginie dużą część zwierząt. Tak najprościej można przedstawić zależność między występowaniem pszczół i innych zapylaczy, a życiem na ziemi.

Sami możemy pomóc pszczołom, sadząc w swoich ogrodach lub na balkonach rośliny, które stworzą im bezpieczne środowisko życia. Warto przed posadzeniem nowego gatunku sprawdzić, czy nie jest on szkodliwy dla pszczół. Nie musimy sadzić specjalnych kwiatów. Chodzi przede wszystkim o stworzenie pewnego rodzaju schronienia. Rabaty z kwiatami, drzewa, krzewy i jakiś niewielki zbiornik wodny z pewnością pomogą zaadaptować się pszczołom. Istotny jest także czas kwitnięcia roślin. Woda jest dla pszczół tak samo ważna jak dla innych zwierząt. Dlatego właśnie powinniśmy pamiętać o tym, aby ułatwić dostęp do niej. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na oczko wodne lub inny zbiornik na podwórku, dobrze zasadzić mech, w którym zbiera się woda. Miseczki nie będą raczej dobrym rozwiązaniem dla pszczół. Zamiast im pomóc tylko zaszkodzimy, ponieważ owady te mogą się w nich utopić. Dlatego oczka wodne także powinny być otoczone roślinami, aby zapylacze nie musiały pić wody bezpośrednio ze zbiornika. Najlepiej, aby w ogrodzie posiadać kwiaty, które kwitną w różnych okresach. Pszczoły mogą przylatywać do ogródka w różnych porach roku, dlatego im dłużej kwitną tam kwiaty tym lepiej dla tych owadów. Warto także posiadać w ogrodzie miejsce, w którym nie przekopujemy ziemi zbyt często. Podziemne norki to także świetne schronienie dla zapylaczy.

Jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby zapewnić pszczołom jak najdłuższy żywot możemy samodzielnie zbudować dla nich schronienie. Domek, w którym będą mogły skryć się zapylacze powinien być wykonany z naturalnych, nieimpregnowanych desek. Możemy zawiesić go na niewysokim drzewie lub postawić na ziemi w części ogrodu, w której będzie on bezpieczny. Dobrą metodą jest także wbicie części domku w ziemię, tak by wystawało wejście. Dzięki temu schronienie z pewnością będzie bezpieczniejsze. Pamiętajmy także, aby nie wypalać traw i używać naturalnych nawozów. Liście i trawę zamiast palić możemy wykorzystać do kompostu, który będzie świetnym nawozem dla naszych roślin.

Trudno uwierzyć w to, że każdej sekundy w Polsce ginie ponad sto pszczół. Niestety, jest to fakt. Nie tylko ekolodzy od lat alarmują o malejącej liczebności populacji pszczół. „Jeśli znikną pszczoły, człowiekowi pozostają jeszcze cztery lata życia”- tak twierdził Albert Einstein. Lepiej, abyśmy się nie przekonali czy miał rację.

1. kulki gejszy opinie

Add Comment