Studenci

Jedną z grup osób, które wzbudzają u nas ogromne emocje, są studenci. Większość dorosłych uważa ich za robiącą masę hałasu bandę, która kombinuje tylko jak się pobawić i upić. Nie brakuje również takich, którzy chętnie sięgają po alkohol. Czy jednak życie studenckie naprawdę tak wygląda? Czy nic się w tej kwestii nie zmieniło? Przyjrzyjmy się temu problemowi bliżej.

Studenci tylko się bawią
W społeczeństwie panuje przekonanie, że w czasie trwania całych studiów studenci zajmują się tylko i wyłącznie zabawą. Biegają z imprezy na imprezę, chętnie sięgają po alkohol i narkotyki, a seks także nie jest im obcy. Z pewnością jeszcze tak właśnie było kilka czy kilkanaście lat temu, kiedy nieco inaczej prezentował się u nas rynek pracy. Dzisiaj studenci nie mają już tak klawego życia i często sami muszą zarabiać na swoje utrzymanie.

Praca zawodowa już na studiach
Większość współczesnych studentów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak duże koszty muszą ponieść ich rodzice, aby oni mogli studiować. To właśnie z tego powodu wiele młodych i studiujących osób decyduje się łączyć studia z pracą. Studenci bardzo często pracują w restauracjach, barach, kinach czy klubach z kręglami. Stawka godzinowa uzależniona jest oczywiście od miasta, w którym praca się odbywa. Typowym zajęciem, którego podejmują się studentki jest opieka nad dziećmi. Na takie zajęcie bardzo chętnie stawiają studentki pedagogiki oraz psychologii, które traktują to jednocześnie jako dobrą inwestycję w przyszłość i zdobycie chociaż podstawowego doświadczenia zawodowego.

Praktyki i staże
Współczesny rynek pracy nie wygląda zachęcająco. Na brak zatrudnienia narzekają dzisiaj w zasadzie wszystkie grupy zawodowe. W związku z tym już w czasie studiów trzeba zrobić wszystko, aby maksymalnie zwiększyć swoją atrakcyjność dla pracodawcy. To właśnie z tego powodu wielu studentów decyduje się na odbywanie darmowych i jednocześnie nieobowiązkowych praktyk i staży. Jest to doskonały sposób na zdobycie doświadczenie i skonfrontowanie swojej wiedzy książkowej z określonymi umiejętnościami zawodowymi. Takie staże i praktyki organizuje dzisiaj większość prywatnych firm i instytucji państwowych. Co ciekawe, w miejscach bardziej atrakcyjnych to często studenci muszą zapłacić pracodawcy za to, że będą mogli odbyć u niego taki staż, zdobywając tym samym doświadczenie zawodowe. Warto jednak wiedzieć, że czasem opłaca się zainwestować. Nic nie jest bowiem tak dobrą lokatą w przyszłość jak właśnie wykształcenie i doświadczenie.

Egzaminy i nauka
W czasie studiów obowiązkiem studentów jest przyswajanie wiedzy i przystępowanie do egzaminów. Liczba egzaminów na roku uzależniona jest od wybranego kierunku, roku, na którym się jest oraz uczelni, na której się studiuje. Niektóre kierunki to konieczność zdawania nawet dziesięciu egzaminów w ciągu jednego semestru. Tak jest na przykład na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, na którym liczba egzaminów jest wyjątkowo duża. Każdy prowadzony tutaj przedmiot kończy się stosownym egzaminem.