Jak wybrać kierunek swoich marzeń

Jak wybrać kierunek swoich marzeń

Należy o tym śmiało powiedzieć, że prawie każdy uczeń po zakończeniu edukacji w szkole średniej decyduję się na aby dalej się kształcić. Nie wszyscy absolwenci technikum, liceum ogólnokształcących mają jasny plan na siebie. Jednak warto wybrać świadomie swój kierunek studiów aby nie zmarnować tych lat na uczenie się rzeczy, które nas tak właściwie nie interesują.

Do dobrych praktyk z pewnością należy zaliczać to aby wybrać profil studiów taki, który będzie sprawiać jakąś przyjemność. Jeśli ktoś chętnie uczy się angielskiego, zwiedzał kraje angielskiego i lubi czytać o historii tego państwa bez żadnych przeszkód powinien szukać czegoś związanego z językami. Podobnie jest w przypadku osób, które chętnie siadają do komputera a także podoba im się ta naprawa a także dalsze działania związane z siecią komputerową. Kiedy ktoś wybiera w pełni świadomie swój kierunek bez żadnych przeszkód będzie wiedział w jakim kierunku powinien się dalej rozwijać.

Tak dużo korzyści może płynąć ze studiowania. Jednak profil studiów tak właściwie nie powinien być narzucony przez innych. Czasem nie należy słuchać rodziców, przyjaciela lub przyjaciółki. Nie warto ślepo iść za jakąś koleżanką. Na studiach można poznać o wiele więcej osób, za każdym razem nie trzeba iść za jakimś znajomym, który podjął decyzję na kierunku humanistycznym a my jednak mając umiejętności techniczne pójdziemy razem za nim. W tej kwestii nie należy spełniać marzeń rodziców. To prawda, twój tato z pewnością marzy o tym abyś został rolnikiem bo sam ma gospodarstwo i ukończył studia o tym profilu. Jednak warto powiedzieć o tym, że jeśli Ciebie nie interesują ciągniki, praca na polu a na myśl o wykopkach jest Ci ,,potocznie niedobrze” to nie warto się tam męczyć. Warto pomyśleć o czymś zdecydowanie innym, o profilu spełniającym twoje wymagania.

Czasem także może Ci brakować pomysłu na wybór swojej dalszej ścieżki kształcenia. Jednak tak w zasadzie, bez żadnych przeszkód możesz zobaczyć to jakie oferty pracy będą Cię mogły w jakiś sposób satysfakcjonować. Warto zobaczyć ogłoszenia na jakich stanowiskach potencjalnie można szukać zatrudnienia. Nie należy wszystkiego przekreślać, niechęciem do studiowania. Wystarczy jedynie dobrze pokierować swoją ścieżką życiową aby w ciągu tych lat studiowania nie tracić na coś czasu co kompletnie nas nie zainteresowało.

Warto sobie uświadomić to, że niektóre kierunku mogą mieć bardzo fachowe nazwy a także powodować uśmiech na ustach po przeczytaniu jakiejś specjalności. Jednak czy każdy po skończeniu specjalności zarządzania będzie automatycznie dyrektorem lub wiceprezesem jakiejś firmy? Oczywiście, że NIE! W taki sposób to nie działa. Nie warto się zmylić nazwą jakiegoś kierunku.

Aby trafić ze studiami można przede wszystkim zrobić dość łatwą rzecz a mianowicie wykonać jakieś testy osobowości. To właśnie w tym miejscu bez żadnych większych przeszkód można się dowiedzieć o swoich predyspozycjach. Na stronach internetowych da się odnaleźć darmowe narzędzia, mające na celu przybliżeniu swoich umiejętności a także dostosowania ich konkretnie pod swoje profesje.

Co do rodzaju studiów, które będą dla nas lepsze – dzienne czy zaoczne? Z pewnością na to pytanie każdy absolwent szkoły średniej powinien sobie samodzielnie odpowiedzieć. Jeśli ktoś stawia na klasyczne studiowanie od poniedziałku do piątku powinien być w tej świadomości, że to właśnie będzie dysponować większym zakresem czasem mogącym służyć studentowi to rozwijaniu swoich pasji poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kółkach zainteresowań, odbywaniu praktyk za granicą. W trybie stacjonarnym na materiał podany przez prowadzących potoczny ,,żak” będzie miał o wiele więcej czasu na przyswojenie informacji. Nauka może okazywać się bardziej owocna ponieważ w takiej kwestii może o wiele lepiej przyswoić swój materiał. Wracając do studiów zaocznych należy mieć to na uwadze, że właśnie w tej kwestii każdy ,,żak” będzie musiał wykonywać swoją pracę od poniedziałku do piątku (w zależności od profilu firmy na weekendy). O wiele mniejsza czasu na naukę nie będzie mogła w większym stanie pozwolić mu na to aby przyswoić zadany przez kogoś wcześniej materiał. Jednak plusami trybu niestacjonarnego będzie to, że to właśnie na tym kierunku kształcenia da się zdobywać swoje pierwsza doświadczenia zawodowe. Oprócz znajomości zdobywanych na uczelni wyższej można także mieć kontakty z pracy zawodowej. To właśnie dzięki nim każdy ma szansę na to aby dowiedzieć się o jakimś wolnym etacie w firmy, awansie lub poszukiwanych pracownikach.

1. więcej

Add Comment