Jak pokochać swoje studia?

Studia to najlepszy okres w życiu każdego człowieka. Powie nam to każdy, kto ten etap ma już za sobą, a obecnie musi pojawiać się w pracy od ósmej do szesnastej od poniedziałku do piątku. Studenci nie doceniają tego okresu, marząc o tym by skończyć edukację jak najszybciej. Najcięższe są dla nich egzaminy, które co pół roku powodują w ich życiu nieprzespane noce, stres i niedobór magnezu spowodowany zbyt dużą ilość kofeiny. Co więc zrobić, by docenić ten cudowny czas, jakim są studia? Jak cieszyć się chwilami na wykładach i czerpać z nich jak najwięcej?

Okres poszukiwania własnego siebie

Studia to czas w którym szukamy swojej drogi. Możemy poznać siebie, swoje cechy charakteru oraz to, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Prócz nauki, możemy realizować swoje pasje, spełniać marzenia, imprezować z przyjaciółmi i zwiedzać świat. Raz na pół roku trzeba jedynie zamknąć się w akademiku by zaliczyć wszystkie egzaminy, jednak pocieszające jest to, że przechodzi to każdy student. Nie ma się co denerwować. Należy zacisnąć zęby i przebrnąć na drugą stronę, ponieważ przed nami jeszcze w życiu wiele ciężkich chwil i decyzji. Studia to okres beztroski i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo będziemy chcieli wrócić do tych czasów jeszcze raz.

Zgłębianie wiedzy

Nauka podczas studiów nie musi być nudna i mozolna. Owszem, bardzo wiele przedmiotów to typowe pamięciówki, których trzeba się nauczyć i je zdać, a potem po prostu zapomnieć, jednak warto znaleźć także dziedziny które nas interesują. Uczelnie oferują swoim studentom bardzo wiele możliwość rozwijania swoich zainteresowań, poprzez udział w Kołach Naukowych, Konferencjach międzynarodowych czy spotkaniach z ciekawymi gośćmi. To doskonała okazja na poszerzenie swojej wiedzy w temacie, który pasjonuje nas najbardziej. Kto wie, być może kiedyś to my zasiądziemy po drugiej stronie sali i będziemy uczyć innych naszego ulubionego przedmiotu.

Wymiana studencka

Bardzo wielu studentów korzysta z możliwości wyjazdu na studia w innym kraju. Taka okazja może się już więcej nie powtórzyć, tym bardziej, że studia w ramach programu Erasmus są bezpłatne. Każdy uczestnik otrzymuje comiesięczne kieszonkowe. Musi jednak sam pokryć koszty zakwaterowania, dojazdu i życia na miejscu. To niesamowita możliwość poznania kultury, języka i ludzi z drugiego kraju.

Wyjazd na zagraniczną uczelnię to także doskonała pozycja w CV, która z pewnością pomoże nam w przyszłości podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zaliczony semestr na Uniwersytecie w innym kraju to idealne potwierdzenie naszych umiejętności językowych, a także zaangażowania i dyscypliny. Świadczy to także o naszej ambicji i dążeniu do celu, bowiem nie każdy student decyduje się wyjechać, mimo że ma taką możliwość.

Jak widać podczas studiów można znaleźć wiele powodów by je pokochać i sprawić, by okres ten stał się najpiękniejszym w naszym życiu. Wystarczy tylko chcieć realizować swoje pasje i plany na przyszłość, które pomogą w osiągnięciu obranego przez nas celu. Nauka to nie tylko siedzenie nad książkami. To wiedza, która przyda nam się w naszym przyszłym, dorosłym życiu.

1. więcej