Dlaczego warto studiować stosunki międzynarodowe?

Dlaczego warto studiować stosunki międzynarodowe?

Zastanawiałeś się kiedyś nad kierunkiem studiów, które chciałbyś podjąć i myślałeś właśnie o stosunkach międzynarodowych? To bardzo dobry wybór, zwłaszcza dla osób, które mają zdolności językowe i interesuje je świat sam w sobie. Wiele osób podkreśla, że po tych studiach ciężko znaleźć pracę, co zupełnie mija się z prawdą. Internacjonalista, bo tak nazywa się absolwenta stosunków międzynarodowych, to osoba, która posiada bardzo szeroką wiedzę o świecie i zmianach, które w nim zachodzą i jeśli tylko zechce, może wykorzystać to jako atut w każdej pracy zawodowej.

Kto może studiować stosunki międzynarodowe?

Są to studia dla osób, które lubią historię i geografię. Te dwa przedmioty to podstawa nauki na stosunkach międzynarodowych. Dodatkowo dochodzą jeszcze elementy prawa, ekonomii i co najważniejsze – języki obce. Każdy absolwent stosunków międzynarodowych powinien potrafić posługiwać się dwoma językami obcymi w sposób co najmniej komunikatywny. Wszystkie zajęcia przygotowywane są również w ramach odpowiednich specjalizacji, które wyglądają zupełnie inaczej w zależności od uczelni, którą wybierzecie. Nie są to jednak studia dla osób, które wybierają je ponieważ nic innego nie przychodzi im do głowy. Nauka przedmiotów na stosunkach jest ciężka, nie wspominając o wymagających egzaminach, dlatego warto przemyśleć swoją decyzję.

Gdzie można pracować po studiach?

Internacjonaliści to osoby, które znajdą pracę dosłownie wszędzie. Poszukiwani są w mediach, urzędach publicznych na stanowiskach administracyjnych, w agencjach marketingowych, korporacjach i firmach międzynarodowych, a przede wszystkim w urzędach państwowych, ministerstwach i w dyplomacji. W zależności od profilu ukończonych studiów, absolwenci stosunków międzynarodowych mogą znaleźć pracę, która w pełni będzie odpowiadać nie tylko ich wykształceniu, ale również i pasjom, którym w pełni się oddają.

Jakie przedmioty prowadzone są w ramach programu studiów?

Podstawa programowa stosunków międzynarodowych to Najnowsza historia polityczna, Prawo międzynarodowe publiczne, a także przedmioty z serii międzynarodowych jak: Międzynarodowe Stosunki Polityczne, Gospodarcze czy Kulturowe. W ramach dodatkowych fakultetów można wybrać przedmioty związane z religią, gospodarką, instytucjami Unii Europejskiej, NATO, ONZ, organizacjami międzynarodowymi, bezpieczeństwem międzynarodowym, polityką społeczną, protokołem dyplomatycznym czy polityką społeczną i międzynarodowymi prawami człowieka. Studia te wyróżniają się tym, że zajęcia prowadzone są często w terenie, poprzez liczne wyjazdy studyjne i ukazywanie studentom wszystkiego w praktyce, a nie tylko w teorii.

Bardzo ciekawe są również wydarzenia organizowane przez wydziały, które realizują studia na kierunku stosunki międzynarodowe. Zapraszani są liczni goście ze świata mediów, polityki, dyplomacji czy biznesu, których wykłady przeznaczone są tylko dla studentów. Mają oni wówczas możliwość zadawania pytań oraz udziału w debacie z gościem wydziału.

1. https://www.brella.pl/wirtualny-sekretariat/

Add Comment