Czy warto studiować dwa kierunki studiów?

Czy warto studiować dwa kierunki studiów?

Współcześnie bardzo często studenci wybierają nie tylko jeden kierunek studiów. Spowodowane jest to nie tylko chęcią poszerzania swojej wiedzy, ale przede wszystkim lepszymi możliwościami otrzymania w przyszłości dobrej pracy. Kilka fakultetów w CV to zdecydowanie dobre argumenty dla pracodawcy by zatrudnić daną osobę, zwłaszcza jeśli są powiązane z branżą w której działa firma. To także możliwość na realizowanie swoich pasji i hobby w dziedzinach naukowych, czy chociażby poznanie kultury i języka kraju, który od dawna nas fascynował. Warto mieć też na uwadze, aby studia miały ze sobą coś wspólnego.

Podwójna odpowiedzialność

Dwa kierunki studiów to nie tylko dwa dyplomy, ale przede wszystkim dwa razy więcej obowiązków do których należy nauka, egzaminy i prace zaliczeniowe. Niekiedy ciężko jest pogodzić zajęcia na dwóch wydziałach, zwłaszcza na Uniwersytetach, które nie posiadają jednego kampusu, lecz wydziały rozrzucone są po całym mieście. To dodatkowe utrudnienie dla studentów, którym bardzo pomaga wówczas indywidualna organizacja studiów. Nie każdy ją jednak dostaje, dlatego zanim rozpoczniemy studia na dwóch kierunkach, warto rozeznać się na mapie miasta i ocenić, czy będziemy w stanie w ciągu piętnastu minut dostać się z jednego końca miasta na drugi.

Większe możliwości pracy

Osoby posiadające w CV informację o skończeniu dwóch fakultetów mogą zdecydowanie liczyć na dużo większe zainteresowanie swoją osobą na rynku pracy niż ci, którzy mogą pochwalić się tylko jednym kierunkiem.
Pracodawcy bardzo doceniają absolwentów dwóch kierunków, ponieważ świadczy to nie tylko o ich szerokich umiejętnościach, ale przede wszystkim o pracowitości i determinacji. Nie każdy decyduje się na rozpoczęcie drugich studiów, a jeśli nawet, to kończy je zaledwie kilka procent studentów. Osoby te postrzegane są również w środowisku pracy jako zorganizowane, odpowiedzialne i terminowe. W końcu udało im się pogodzić wszystkie terminy na dwóch kierunkach studiów, zdali wszystkie egzaminy i uzyskali tytuły magistrów.

Jakie kierunki warto ze sobą łączyć?

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze połączenie dwóch fakultetów to język obcy + drugi kierunek. Bez względu na to, co wybierzemy jako drugie, pozwoli nam to na uzyskanie dobrego miejsca pracy w naszej branży ze względu na język obcy. Najlepiej jest wybierać te niszowe, nikomu nieznane i egzotyczne języki jak japoński, arabski, chiński czy norweski. Możemy wówczas liczyć także na pracę w kraju gdzie język naszych studiów jest językiem narodowym.

Drugi kierunek dopiero na drugim stopniu

Wiele osób decyduje się na kontynuowanie kierunku studiów z którego otrzymali już tytuł licencjata, dodatkowo wybierając drugi fakultet również jako studia drugiego stopnia. To dobre rozwiązanie, aby okres studiów odrobinę skrócić, jednak należy liczyć się z tym, że konieczne będzie zaliczenie określonych różnic programowych. Są to przedmioty, które widnieją w spisie zajęć obowiązkowych i zaliczone zostały przez innych studentów podczas studiów licencjackich.

1. http://www.tsw.agro.pl/

Add Comment