Jak znaleźć pracę po studiach?

Jak znaleźć pracę po studiach?

To pytanie zadaje sobie chyba większość studentów, przed którymi widnieje perspektywa szybkiego zakończenia studiów. Nie wiedząc w którym kierunku zacząć się dalej rozwijać, pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Najrozsądniej byłoby usiąść któregoś wieczoru i rozpisać na kartce wszystkie za i przeciw, nasze myśli, marzenia i plany. W ten sposób powinno udać się stworzyć jedną, wspólną całość, która dalej poprowadzi nas do naszego celu.

Szukanie ogłoszeń

Najważniejsze to przeglądanie ogłoszeń na bieżąco i wysyłanie swoich aplikacji do potencjalnych pracodawców. Jak tylko jakaś oferta wyda nam się interesująca, nie zastanawiajmy się długo. Kandydatów na nasze miejsce jest bardzo wielu, a praca nie będzie na nas czekać w nieskończoność. Nie kierujmy się myślą, że z pewnością znajdzie się ktoś od nas lepszy, ponieważ nawet nie spróbowaliśmy swoich sił. Zawsze warto próbować, a być może okaże się, że to właśnie nas uznają za idealnego kandydata na dane stanowisko.

Staże i praktyki studenckie

To doskonała okazja, aby zdobyć cenne doświadczenie, tak bardzo wymagane przez pracodawców. Niestety wielu absolwentów i studentów kończących studia nie ma żadnego doświadczenia, którym mogłoby się pochwalić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Okres studiów to najlepszy czas aby je zdobyć podczas bezpłatnych praktyk i staży. Niewiele osób korzysta z tego rodzaju możliwości, a szkoda. Otwierają one później bardzo wiele drzwi i ścieżek kariery, a znalezienie pracy okazuje się wówczas znacznie łatwiejsze.

Wielokrotnie najlepsi stażyści i praktykanci po zakończeniu swojej pracy, otrzymują propozycję dalszej, stałej już współpracy. To najłatwiejszy sposób na zdobycie wymarzonej posady, tym bardziej, że podczas praktyk wdrażamy się już w projekty realizowane przez daną firmę i znamy je od podszewki.

Szkolenia i doskonalenie umiejętności

Okres poszukiwania pracy to także najlepszy czas na budowanie swojego CV i uzupełniania go o kolejne, ciekawe pozycje. W każdym mieście oferowane są zarówno płatne jak i bezpłatne szkolenia, zarówno z umiejętności interpersonalnych, kompetencji miękkich czy kursów komputerowych. Po każdym kursie wystawiane są specjalne zaświadczenia i certyfikaty, które powinniśmy zawsze załączać do naszych dokumentów aplikacyjnych.

Jeśli wciąż nie uzyskaliście certyfikatu językowego potwierdzającego poziom waszych umiejętności, to najlepszy okres aby się za to zabrać. Wielu pracodawców wymaga od swoich pracowników takiego zaświadczenia. Podczas rozmów kwalifikacyjnych, następuje również część prowadzona tylko w języku angielskim, aby potwierdzić to, o czym zaświadczamy naszym dokumentem.

Poszukiwanie pracy po studiach to bardzo trudne zadanie jeśli dotychczas nie posiadamy żadnego doświadczenia. Możemy jednak pomóc sobie i sprawić, że ten proces będzie dużo przyjemniejszy i efektywniejszy. Poszerzanie swoich horyzontów, zdobywanie nowych kompetencji i aktywne szukanie pracy z pewnością pozwolą na szybkie znalezienie posady swoich marzeń.

1. Depozytowe zamki na monety

Add Comment