Wybieranie przyszłościowego zawodu

Wybieranie przyszłościowego zawodu

Osoby decydujące się na rozpoczęcie kariery naukowej wielokrotnie zastanawiają się nad wyborem idealnego kierunku, który mógłby zagwarantować późniejszy sukces na rynku pracy. W rzeczywistości jedna nie warto kierować się tylko i wyłącznie takimi przesłankami, ponieważ przeważnie prowadzi to do odszukania rankingów najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów. Wszelkie badania pokazujące, jakie jest obecnie zapotrzebowanie wśród pracodawców, kompletnie nie odpowiadają na pytanie o to, jaki wybrać kierunek, by być atrakcyjnym dla pracodawcy w perspektywie pięciu lub nawet dziesięciu lat. Oczywiście pewne szacunki typowo statystyczne pomagają ocenić, na ile dany kierunek będzie w przyszłości gwarantował sukces w poszukiwaniu pracy, lecz metodologia takich badań jest mocno wątpliwa i do wyników takich rankingów nie należy przywiązywać zbyt wielkiej wagi. A już na pewno nie na tyle dużą, by miało to decydować o wybraniu się na studia zupełnie sobie obce.
Jednym z najlepszych sposobów na wybranie idealnych studiów dla siebie jest znalezienie swojej głównej pasji – osoby z szerokim wachlarzem zainteresowań przeważnie nie mają problemów z tym, aby zdecydować się na jeden lub dwa kierunki. Trzymanie się tego, co sprawia satysfakcję i w czym jest się dobrym już teraz, w młodym wieku – to najbardziej racjonalna ścieżka do wyboru szkoły. O tym, do jakiego miasta i na jaką uczelnię pragniemy się dostać, powinny jednak decydować także inne aspekty, jak chociażby renoma ośrodka naukowego. Nie wszystkie uniwersytety mogą pochwalić się jakimkolwiek prestiżem, czasami dopiero uruchamiają one świeży i nowatorski kierunek – więc najpewniej normy i programy nauczania dopiero będą tam dopracowywane. Wybranie szkoły, która ma wielu specjalistów i profesorów w danej dyscyplinie oraz publikuje dużo naukowych dzieł, daje gwarancję wysokiego poziomu kształcenia.
Nie wszyscy mogą jednak pozwolić sobie na naukę w szkole publicznej i ze względu na gorsze wyniki maturalne muszą korzystać z oferty prywatnych uczelni. Tam przeważnie za przyjęcie płaci się bardzo duże czesne, a jednocześnie studenci nie są tak mocno pilnowani i sprawdzani, jak w szkołach publicznych, ponieważ płacą za swoją edukację i w tym kontekście zdecydowanie bliżej im do klientów niż uczniów. Ich satysfakcja oznacza dla szkoły konkretny zysk i przetrwanie na rynku, więc nie mogą pozwolić sobie na zbytnie zniechęcanie uczniów.
Najłatwiej pozyskać dobrą renomę wśród zadowolonych studentów poprzez wymaganie od nich mniejszej ilości materiału i ułatwianie im zaliczenia we wszystkie możliwe sposoby. Ludzie pragnący wykorzystać ten czas do doskonalenia i zdobywania wiedzy, nie mogą jednak czuć się zaniedbani. Prywatne uczelnie zawsze posiadają odpowiednie zaplecze i materiały naukowe oraz chętnych do pomocy wykładowców. Jeśli ktoś faktycznie jest mocno zdeterminowany do zdobycia informacji i rozwoju swoich kompetencji – żadna szkoła bez względu na swoją renomę i kadrę pedagogiczną jest w stanie stworzyć mu do tego odpowiednie warunki.

1. więcej

Add Comment