GMO

GMO

GMO to temat wielu dyskusji. Ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników i budzi wiele kontrowersji. Często porusza się ten temat tylko w kontekście żywności. Jednak GMO może być stosowane także w uprawach rolnych. Genetyczne modyfikacje organizmów mogą przynieść wiele korzyści, takich jak zwiększone plony, czy bardziej odporne rośliny. Jednak nie jesteśmy w stanie określić jaki wpływ takie organizmy miałyby na zdrowie i życie ludzi. Właśnie stąd wynikają kontrowersje pojawiające się wokół tego tematu.

Zacznijmy od początku. Czym właściwie jest to całe GMO? To nic innego jak organizmy modyfikowane genetycznie w warunkach laboratoryjnych. Zmiany w genotypie organizmu mogą być nieodwracalne, przez co nie jesteśmy w stanie zapobiec skutkom przyniesionym przez tego typu eksperymenty. Krzyżowanie ze sobą odmian roślin było znane od lat. Jednak nigdy wcześniej ludzie nie łączyli ze sobą organizmów innych gatunków. GMO to nie tylko nieprzewidywalne konsekwencje, ale także dyskusje związane z kwestiami etycznymi. Wielu ludzi uważa, że ingerowanie w genotypy organizmów nie jest zgodne z prawami natury. Boją się oni także, że na roślinach się nie skończy, a zmianom zostanie poddany człowiek.

Stosowanie roślin GMO w dużych gospodarstwach może znacznie zwiększyć plony. Może to również zmniejszyć ilość pracy niezbędnej do uzyskania takich samych efektów przy niezmodyfikowanych organizmach. Jednak tego typu działania mogą sprawić, że rosnące naturalnie rośliny zostaną wyparte przez te modyfikowane genetycznie. W wyniku tego może zmniejszyć się bioróżnorodność, a niektóre gatunki mogą znacznie zmniejszyć liczebność, a nawet całkowicie wyginąć. Rośliny modyfikowane genetycznie mogą pojawić się nawet w sąsiednich gospodarstwach i spowodować wyparcie tamtejszej roślinności. Ponadto GMO nie zawsze wpływa korzystnie na jakość gleby. Może spowodować jej erozję i wyjałowienie.

Modyfikacje genetyczne pozwolą nam stworzyć niespotykane dotąd organizmy lub polepszyć jakość tych już istniejących. Krowy dające więcej mleka, większe owoce, czy rośliny, które wytrzymują ciężkie warunki klimatyczne – to pozytywny wpływ GMO na gospodarkę. Jednak nie mamy pewności, że modyfikacje genetyczne niosą ze sobą same korzyści. Nikt nie da nam gwarancji, że w skutek modyfikacji nie wyginą współcześnie żyjące gatunki. Nikt nie może również obiecać, że eksperymenty nie będą prowadzone na ludziach. Kwestie etyczne oraz ewentualne konsekwencje GMO to powody, dla których ma ono tak wielu przeciwników. Wraz z upływem czasu z pewnością poznamy efekty modyfikacji i dokładniej dowiemy się czym tak naprawdę są powstałe w ich wyniku organizmy. Jednak czy rozwój techniki i cywilizacji sprawia, że mamy prawo ingerować w to co stworzyła natura? Czy zmiana materiału genetycznego i krzyżowanie ze sobą zupełnie odrębnych gatunków nie jest zbyt daleko idącą przesadą? Jako ludzie mamy przewagę nad innymi organizmami. Jednak czy oznacza to, że mamy prawo o nich decydować i zmieniać je wedle własnych upodobań?

1. http://www.hydramet.pl/produkty/kategoria/4/ladowacze

Add Comment