Recykling – pomysł genialny w swej prostocie

Recykling – pomysł genialny w swej prostocie

Pod nazwą recyklingu kryją się idea i metody, odnoszące się do maksymalnego ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zminimalizowania ilości wyrzucanych odpadów. Kluczem do spełnienia tych zadań jest wytwarzanie takich pojemników i szeroko rozumianych produktów użytkowych, które za surowiec mają tworzywo, które może zostać zutylizowane i wykorzystane do sporządzenia kolejnego produktu, nadającego się do użytku. W recykling muszą być zaangażowani nie tylko użytkownicy dóbr, którzy poprzez segregację odpadów dostarczają utylizatorom środków do odzyskania przydatnego tworzywa, ale również sami producenci – którzy powinni do produkcji przedmiotów używać właśnie materiałów poddających się recyklingowi. Wymierne skutki stosowania tej metody mogą być zauważalne dopiero w perspektywie dłuższego upływu czasu, ale nie oznacza to, że nie warto zacząć się angażować w tę ekologiczną akcję.

Jak się przyłączyć?

Zasadniczo, recykling odpadów będzie miał sens i objawi się poprzez konkretne skutki, jeśli nawyk segregacji śmieci stanie się udziałem jak największej ilości osób. Dlatego też warto rozpocząć ten dobry nawyk samemu, zachęcać do niego krewnych i znajomych, a o ile to możliwe propagować go jeszcze szerzej. Co więcej, kupując rozmaite przedmioty, wypada wybierać te, które są oznaczone symbolem recyklingu, czyli trzema zielonymi strzałkami, układającymi się w formę trójkąta o szerokich wierzchołkach. Dokonując takiego zakupu można mieć pewność, że nie dokłada się własnej cegiełki do zubożania zasobów naturalnych Ziemi. Idea recyklingu nie kończy się jednak wyłącznie na segregacji odpadów – sięga obecnie także dziedziny mody i szeroko rozumianej twórczości. Trend na bycie eko, lansowany przez media, w tym czasopism kobiece, sprzyja upowszechnianiu się pewnych zachowań, które w dalszej perspektywie mają na celu działanie na korzyść środowiska naturalnego. Bycie eko w dziedzinie mody oznacza, że nie wyrzuca się zużytych lub dobrych jakościowo, ale uznanych za nieatrakcyjne elementów odzieży. Gazety promujące ekologiczne podejście do mody proponują, by zalegające w szafie ubrania przerabiać i ozdabiać – tak, by zyskały nową jakość i ponownie zachwycały prezencją. Obecne są także propozycje, by zrezygnować z kupowania coraz to nowych akcesoriów, w rodzaju skórzanych torebek, a spróbować wykonać ich odpowiedniki własnoręcznie, posługując się prostymi i tradycyjnymi metodami szycia i zdobienia.

Ideą pokrewną pomysłowi recyklingu tworzyw i odpadów jest pomysł poszukiwania alternatywnych źródeł energii – takich, które nie wyczerpią potencjału ziemskiego, ale dadzą się użytkować bez negatywnych skutków dla środowiska. Sposoby tego rodzaju zakładają między innymi pozyskiwanie energii cieplnej z mocy promieni słonecznych czy energii elektrycznej czerpanej z siły wiejącego wiatru. Człowiek zyska najwięcej w dziedzinie ochrony środowiska, jeśli nauczy się współpracować z przyrodą, wykorzystując zachodzące w jej obrębie zjawiska, a porzuci metodę żerowania na dobrach, które zostały ukryte na planecie. One bowiem mogą kiedyś się skończyć.

Add Comment