Lotnictwo

Od niepamiętnych czasów człowiek zazdrościł ptakom umiejętności latania. Jednym z najbardziej znanych mitów greckich jest ten, który opowiada historię dwóch chyba pierwszych lotników na świecie: historię Dedala i jego syna Ikara. Dedal sporządził z ptasich piór skrzydła, dzięki którym obaj podjęli próbę ucieczki z Krety. Ucieczkę przeżył tylko Dedal, jego syn zginął w morskich falach. Dla wielu ich naśladowców próby wzbicia się w powietrze kończyły się tak samo tragicznie, jak lot Ikara.

Pierwszy w pełni udany lot odbył się w roku 1783. Nie był to lot samolotem, ale lot balonem. Balon został skonstruowany przez braci Jacquesa i Josepha Montgolfier. Pierwszy, udany lot balonem, trwał zaledwie 23 minuty, jednak stał się siłą napędową do dalszych prób wzbicia się w powietrze. Pierwsze próby lotów na szybowcach także zostały podjęte bardzo wcześnie. Do pierwszego takiego lotu doszło już w roku 1853. Ten pierwszy szybowiec skonstruował Anglik George Cayley. Zapoczątkowane przez niego prace podjął pochodzący z Niemiec inżynier Otto Lilientha. Skonstruował on oraz wykonał około tysiąca lotów na skonstruowanych przez siebie jednopłatowcach i dwupłatowcach. W Polsce pierwszym konstruktorem szybowców był Czesław Tański. O dziwo, nie był on inżynierem, ale malarzem. Swój szybowiec o nazwie „Lotnia”skonstruował on już w XIX wieku.

W historii na zawsze zapisali się bracia Wilbur i Orville Wright. Na początku XX wieku skonstruowali oni pierwszy w światowej historii lotnictwa samolot z napędem. Swój samolot bracia Wright nazwali „Flyer 1”. Trwający zaledwie 12 sekund pierwszy lot odbył się 17 grudnia 1903 roku. W czasie kolejnej próby podjętej tego samego dnia samolot braci Wright utrzymał się w powietrzu prawie minutę. Prace braci znalazły wielu naśladowców. Wśród znanych nazwisk pionierów lotnictwa jest Louis Bleriot, któremu jako pierwszemu udało się przelecieć nad wodami kanału La Manche.

Do pionierów lotnictwa w Polsce należy Stanisław Cywiński i Czesław Zbierański oraz pracujący w Wiedniu Rudolf i Wincenty Schindlerowie. Wielkim sukcesem polskich inżynierów był zbudowany w latach 30-tych XX wieku samolot bombowy o nazwie „Łoś”. Jednym z najbardziej wybitnych polskich lotników okresu międzywojennego jest Franciszek Żwirko. Obok niego wymieniany jest Stanisław Wigura. Franciszek Wigura był inżynierem, pracował jako członek zespołu, który stworzył bardzo udane samoloty sportowe RWD. Oprócz Stanisława Wigury w zespole tym pracowali: Stanisław Rogalski i Jerzy Drzewiecki. Nazwa „RWD” to skrót od od pierwszych liter nazwisk konstruktorów.

Pierwsze samoloty były samolotami śmigłowymi. Z czasem zaczęto konstruować samoloty o napędzie odrzutowym. Pierwszą konstrukcją tego typu był niemiecki samolot „Heinkel He-178”. Samoloty o napędzie odrzutowym bardzo szybko trafiły na wyposażenie lotnictwa wojskowego. Silniki odrzutowe montowane są także w samolotach pasażerskich. Pierwszą tego typu samolotem był „De Havilland Comet”. Pod koniec lat 40-tych XX osiągał on oszałamiającą prędkość (na owe czasy) 780 km.

[1] Piece do pizzy gazowe