Czy możliwe są studia bez korzystania z biblioteki?

Jeszcze kilka lat temu trudno sobie było wyobrazić jakiekolwiek studia w trakcie których student nie korzystałby z biblioteki. Co więcej nawet pierwsze zajęcia uniwersyteckie to było przysposobienie biblioteczne, które należało obowiązkowo zdać. Zajęcia te pozwalały bez problemu poruszać się w meandrach uniwersyteckich bibliotek. Biblioteka była miejscem, gdzie każdy student spędzał długie godziny. Tłumy pojawiały się zwłaszcza przed sesją egzaminacyjną. Trudno było w czytelni znaleźć wolne miejsce, a i na zamawianą książkę czekało się czasami dość długo. Jak to jest obecnie z pędem studentów do nauki? Czy równie chętnie korzystają z bibliotek, co dawniej? Ksero, komputery i internet wiele w tym względzie zmieniły. Nie ma co ukrywać, że pobyt w bibliotece wiązał się z pewnymi niedogodnościami. Trzeba było trafić w godziny otwarcia, odpowiednio wcześnie zarezerwować książki, skorzystać z katalogów, czekać na książki zarezerwowane w czytelni. Poszczególne pozycje trzeba było często szukać w różnych bibliotekach. Było to dość niewygodne. Nie zawsze można było wypożyczyć tyle książek, ile chcieliśmy, a za szczególnie ważne pozycje należało uiścić kaucję. Zmieniły się uniwersytety, zmienili studenci. Niestety nie można powiedzieć, że mają tyle zapału do nauki, co ich poprzednicy. Dawniej studia były elitarne. Dostawali się na nie ci, którzy rzeczywiście do studiowania byli przygotowani. Dzisiaj edukacja uniwersytecka jest bardziej dostępna, ale czasami trafiają na uczelnie osoby, które niekoniecznie powinny się tam znaleźć. Do dobie internetu wiele materiałów do zajęć i ćwiczeń jest bezpośrednio przesyłanych na konta studentów. Bez problemu można też skserować materiały, z których musimy się uczyć. Nie ma potrzeby spędzać tylu godzin w bibliotece. Na specjalnych stronach internetowych są dostępne nawet całe książki. Jest to bardzo dobry trend, gdyż na niektóre lektury trzeba było czekać długo w bibliotece, jeśli były naprawdę popularne. To wcale jednak nie oznacza, że biblioteki są niepotrzebne. Wiele osób nadal z nich korzysta. Niektórych książek nie dostaniemy przez internet. Plusem jest na przykład to, że możemy je internetowo zamówić i czekać, aż będą dostępne. Wtedy nie marnujemy niepotrzebne czasu. Obecnie katalogi komputerowe też zostały znacznie uproszczone. Nie trzeba szukać książek w tradycyjny sposób, przez katalog kartkowy. Można zalogować się na konto i wpisać do wyszukiwarki określony tytuł, nazwisko autora lub choćby tematykę, jaką jesteśmy zainteresowani. Spis ukazuje się po kilku, najwyżej kilkunastu sekundach.

1. Psychoterapia