Propozycja dla młodych ekologów

Umiejętność skupienia się na określonej dziedzinie nauki już za młodu, to klucz do sukcesu i najszybszy gwarant wybrania właściwej uczelni wyższej. Dzisiaj już nikt nie wątpi w to, że poza samym ukończeniem szkoły wyższej niezbędne jest jeszcze posiadanie prawdziwej pasji i motywacji do znalezienia zatrudnienia właśnie w tym fachu. Statystyki pokazują w sposób nieubłagany, że chociaż znalezienie zatrudnienia po szkole wyższej nie jest bardzo trudne, to znalezienie zatrudnienia w dokładnie tym zawodzie, do którego się kształciło, jest już bardzo trudne. W efekcie wielu absolwentów szkół wyższych musi zadowolić się pracą chociażby na kasie czy w punkcie obsługi klienta jakiejś dużej sieci handlowej. Wszystko to być może jest czasami praca satysfakcjonująca i okazjonalnie także dobrze płatana – niemniej dla większość osób wybierających się na uniwersytet, wizja zatrudnienia po ukończeniu pięcioletnich studiów jest zdecydowanie bardziej kolorowa.

W najtrudniejszej sytuacji są te osoby, które nie odczuwają do niczego większego ciągu, nie mają pasji ani zainteresować i uczelnię czy kierunek wybierają tylko i wyłącznie pod kątem aktualnych potrzeb rynku pracy i koniunktury czy rankingów pożądanych specjalistów. Faktycznie jednak zanim po pięciu latach taki maturzysta będzie w stanie ze swoim dyplomem poszukiwać pracy, sytuacja na rynku pracy może ulec wielokrotnie zmianie a zawód, którego tak brakowało pół dekady temu, nagle stanie się dla wielu prawdziwym gwoździem do zawodowej trumny. Szanse na dużo lepsze zaadaptowanie się w tej rzeczywistości mają ci studenci, którzy od zawsze interesowali się pewnymi zagadnieniami, jak chociażby ogrodnictwem czy ochroną środowiska naturalnego i celowo wybrali takie kierunki, których nauka nie tylko będzie dla nich nieco prostsza, ale także przyjemniejsza. Zdecydowanie wzrasta wtedy gotowość do podejmowania się zajęć dodatkowych, uczestniczenia w projektach uczelnianych i badawczych programach, a ostatecznie także pozwala szybko otrzymać propozycję stażu albo praktyk w lokalnej firmie czy globalnej sieci. Z takimi referencjami i umiejętnościami potwierdzonymi na stażach, o znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy, nawet w ochronie środowiska, jest zdecydowanie łatwiej.

1. więcej