Oferta szkół przyrodniczych

Szkoły skupiające się na typowo ścisłych przedmiotach lub przedmiotach typowo humanistycznych, mogą zyskać wiele poprzez skonsolidowanie swojej oferty i przygotowanie się pod specjalistyczne wymagania każdego z oferowanych kierunków. Największe uniwersytety w kraju, zwłaszcza te publiczne i finansowe z budżetu państwa, przeważnie prowadzą wydziały bardzo techniczne i bardzo humanistyczne oraz te interdyscyplinarne. W dużych miastach jednoczesne studiowanie dwóch lub trzech kierunków, najlepiej dość mocno od siebie różnych, ale komplementarnych, jest bardzo modne, ale także proste i stosunkowo tanie do zorganizowania. Wystarczy mieć ambicję, motywację oraz zdolności do szybkiego przyswajania różnych materiałów naukowych. Szkoły prywatne i mniejsze lokalne ośrodki edukacyjne często nie mają takich możliwości organizacyjnych, kadrowych ani finansowych i dla lepszej organizacji swojej pracy skupiają się na bardzo ograniczonym wycinku rzeczywistości – w ten sposób powstają szkoły biznesowe, szkoły trenerskie, szkoły pedagogiczne czy szkoły przyrodnicze.

Dzięki wybraniu tylko jednej dziedziny życia, szkoła może nie tylko pozyskać lepszych wykładowców, ale chociażby przygotować lepiej wyposażone sale. Narzędzia i materiały edukacyjne w pracy ze studentami to bardzo istotny element, który może zaważyć na wieloletniej pozycji szkoły w branży. Inwestowanie w sale, laboratoria i warsztaty, w których studenci mogą zapoznać się z praktyczną stroną wykorzystywania poszczególnych narzędzi w życiu codziennym i zawodowym – to najszybsza droga do podniesienia swojego poziomu. Program nauczania może na papierze wyglądać interesująco, ale brak środków do przeprowadzenia zajęć na odpowiednim poziomie dydaktycznym z pewnością upośledzi cały proces i zmniejszy poziom kompetencji absolwenta szukającego później zatrudnienia na rynku pracy.

Szkoły o profilu typowo przyrodniczym, jak Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska, starają się za wszelką cenę łączyć najlepsze aspekty interdyscyplinarnego charakteru nauk o ochronie środowiska i pokrewnych. W dzisiejszych czasach kwestia ekologii i ochrony środowiska nie jest już kojarzona z radykalnymi ekologicznymi bojówkami czy skrajnymi ugrupowaniami politycznymi z lewej strony sceny politycznej. Dzisiaj idea zrównoważonego rozwoju, poszanowania lokalnego ekosystemu, rolnictwa ekologicznego i odnawialnych źródeł energii – są dobrze znane i dyskutowane, także na poziomie społecznym i w ramach funkcjonowania zdrowej liberalnej opinii publicznej. Wydatki na szkoły przyrodnicze także rosną, albowiem do zarządzania zrównoważonym rozwojem i mądrego planowania inwestycji strategicznych na kolejne dekady, łącznie z projektowaniem zagospodarowania przestrzennego na poziomie centralnym oraz samorządowym – potrzebni są wybitni specjaliści. Można takim specem zostać po wielu kierunkach z oferty kierunkowe WSOŚ, jak chociażby po inżynierii środowiskowej, technice leśnej, gospodarowaniu odpadami komunalnymi czy audycie w ochronie środowiska.